Zavřít

20. březen - Světový den štěstí

Věděli jste to, že 20. března se slaví Mezinárodní den štěstí, který v létě roku 2012 vyhlásilo valné shromáždění OSN? Letos jej tedy slavíme díky jeho krátké historii teprve po páté.

Organizace spojených národů chtěla tímto dnem připomenout, že štěstí má být jedním z hlavních cílů člověka. Prvním státem, který se kvalitou lidského života tímto směrem začal zabývat, bylo malé himalájské království Bhútán. V roce 1972 navrhl tamější panovník zavést takzvaný index hrubého národního štěstí jako alternativu k čistě ekonomickým ukazatelům rozvoje.

Je více než jasné, že pocit štěstí není přímo úměrný nashromážděnému bohatství. Důležitým faktorem ve spojení se štěstím je zcela jistě zdraví, dostupnost vzdělání, rodina, přátelé, životní prostředí a další.

Jako nejšťastnější národ bývají v Evropě uváděni Dánové, Norové a Švýcaři. Češi se pohybují ze zhruba 160 zemí kolem 40. místa. Není to až tak zlé, ale mohlo by to být lepší.

Možná vás napadlo, že k tomu, abychom na tom byli lépe, stačí vyprodukovat více hormonů, často označovaných jako hormony štěstí. Které to jsou a co nejvíce ovlivňují si sdělíme někdy příště.

Dnes to zkuste s malou radostí, kterou uděláte sami sobě (něco pěkného na sebe, malá čokoláda, nová vůně….) a s radostí někomu dalšímu. Dětem uděláte radost drobnou maličkostí, kamarádce pozváním na kávu, což způsobí radost oběma. Ve většině případů však zjistíte, že největší kouzlo má úsměv, který darujete i třeba někomu neznámému na ulici. Když vám darujte na oplátku ten svůj, uvidíte, jak dobře se budete cítit.

Hodně úsměvů a pocitu štěstí nejenom po celý Světový den štěstí!


SvetovyDenStesti

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.