Zavřít

Jak ten čas rychle letí! (12 – 18 měsíců)

Jak ten čas rychle letí! (12 – 18 měsíců)

Vaše děťátko sfouklo první svíčku z narozeninového dortu a před sebou má celé batolecí období, které trvá až do konce 3. roku věku.

Deti12-18

Dítě si osvojuje chůzi, ta není ještě plně stabilní, nohy má více zeširoka. Mezi dětmi tohoto věku mohou být poměrně velké rozdíly - důležité je nesrovnávat! To Vaše je jedinečné a dělá radost právě Vám!

V řeči používá onomatopoa (zvukomalebná citoslovce) - napodobuje zvuky zvířat, věcí. Slovní zásoba čítá 5-20 aktivních slov.

Rozumí zákazu "nesmíš", v knize ukáže na obrázek, obrací listy. Chce se samo oblékat. Rádo asistuje při běžných denních činnostech v domácnosti, umí např. vyhodit použitou plenu do koše. Roste schopnost projevovat emoce, nahlas se směje, nebo se vzteká, když od Vás slyší nesouhlas. Rádo se mazlí a opětuje polibky. Umí jezdit na odrážedle.

Tempo vývoje dítěte závisí na různých faktorech - z části je ovlivněno prostředím, možností rozvoje dovedností a povahovými vlastnostmi dítěte.

V osmnácti měsících umí chodit i pozpátku, umí běhat. Po schodech zvládá chodit i bez cizí pomoci, zvedne předmět ze země a neupadne. Umí kopat do míče i s ním házet. Dřepne si, když něco zvedá a znovu vstane. Postaví věž ze tří kostek, dokáže listovat v knize, kde ukazuje na obrázky, které spolu pojmenujete. Rádo čmárá na papír a bohužel i po jiných předmětech, nebo stěnách. Rádo si hraje na schovávanou a objevuje stále nové a nové věci.
Má větší slovní zásobu, obsahuje až 70 slov. 

Dovede se samo najíst lžičkou a napít z hrnečku. Ví, jak se používá zubní kartáček a snaží se čistit si zoubky samo a je vhodné začít s nácvikem chození na nočník.

V tomto období se stává mnoho úrazů opařením tekutinou - stále je proto důležité odstraňovat nebezpečné věci z dosahu dítěte (hrnky s horkými nápoji z okraje stolu, kam dítě běžně dosáhne).

ŽIDLIČKA S VYJÍMATELNÝM NOČNÍKEM ZELENÁŽIDLIČKA S VYJÍMATELNÝM NOČNÍKEM ČERVENÁ

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.