Zavřít

Teď se nezastavíte (10-12 měsíců)

Teď se nezastavíte (10-12 měsíců)

 Před Vámi jsou poslední tři měsíce kojeneckého období Vašeho děťátka.

Deti10-12

V desátém měsíci věku je dítě velmi aktivní. Leze po celém bytě, vylézá a slézá z nábytku, některé děti již obchází nábytek. Umí se posadit z jakékoliv pozice, vytáhne se do stoje a vydrží i několik vteřin samo stát. Prsty využívá ke sbírání předmětů. Pokouší se říct jednoduchá slova jako je ma-ma, ta-ta, ba-ba. Chápe denní režim, umí udělat pá-pá na rozloučenou. V oblibě má hračky vydávající zvuk, dokáže postavit komín ze dvou kostek.

V jedenácti měsících se dítě dostane samo, kam potřebuje, leze do různých zákoutí, sbírá drobné předměty z podlahy. Ve stoje umí zvednout jednu nožičku. S oporou umí delší dobu stát a zajímají ho zvýšené plochy, např. schody. První krůčky jsou nejisté a nestabilní, proto je potřeba upravit prostor dítěti tak, aby se nezranilo. Všechno zkoumá a ochutnává, je nezbytné dobře uschovat prací prášky a jiné chemikálie, které by mohly Vašemu děťátku ublížit.
Začíná tvořit první slůvka - jedná se o předměty nebo lidi, které jsou dítěti blízké. Rostou mu další zoubky.

Ve dvanácti měsících umí chodit stranou kolem nábytku, stabilita chůze se lepší, může se přidržovat jen jednou rukou. Pokud chce něco ukázat, natáhne tím směrem ukazováček. Reaguje na oslovení jeho jménem, rozumí tomu, co říkáte. Žvatlá si a vydává různé zvuky, umí vyslovit základní jednoduchá slova. Dokáže pochopit jednoduchý příkaz. Dokáže uchopit hračku a podat Vám ji, lépe se zvládá nakrmit samo lžičkou. Tužkou čárá, z kostek staví věže, tluče různými předměty, dokáže se houpat na houpacím koni.

Už je to rok, co jste si Vaše děťátko přinesli z porodnice a z miminka se stal malý človíček, kojenecké období je za Vámi.

Míč Křemílek a Vochomůrka Míč Rákosníček

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.