Zavřít

Máme doma miminko (0-3 měsíce)

Máme doma miminko (0-3 měsíce)

Období prenatálního (nitroděložního) vývoje má Vaše děťátko úspěšně za sebou, ale jeho vývoj narozením není ani zdaleka u konce.

Deti0-3

V kojeneckém období je důležitá spojitost mezi vývojem motoriky a kognitivních procesů, proto hovoříme o psychomotorickém vývoji. Důležité je stimulačně podporovat všechny složky psychického vývoje. Je nezbytné zabezpečit sociální kontakt, který je důležitý k vytvoření citové vazby dítěte se stabilní pečující osobou (nejčastěji matkou) a rozvíjet tak u dítěte pocit bezpečí, jistoty a lásky - tří nejzákladnějších sociálních pojítek zajišťujících normální vývoj dítěte.

Období prvního měsíce života dítěte po narození se nazývá novorozenecké. Většina z toho, co děťátko dokáže, jsou nepodmíněné (vrozené) reflexy. Některé mu zůstanou po celý život, jiné se budou postupem času ztrácet (mezi reflexi patří např. mrkací, polykací, kýchací, kašlací, sací atd.) Většinu času leží na zádíčkách, neumí se samo otočit. Od prvních dnů vnímá své okolí sluchem, ke konci novorozeneckého období stále více rozumí způsobu Vaší řeči a reaguje na ni - ztiší se, když jej konejšíte. Zrakem začíná rozlišovat obrysy předmětů, proto je vhodné na dítě mluvit ze vzdálenosti 20-30cm. Ve věku 4-6 týdnů spatříte první vědomý úsměv Vašeho miminka.

 V 8 týdnech se směje stále častěji. Začíná ovládat svaly hlavy a krku, procvičuje si zdvihání hlavičky. Pokud ucítí v blízkosti ručiček nějaký předmět, snaží se jej samo uchopit. Začíná si cucat prsty a ručičky slouží nejčastěji k objevování nových věcí. Pláč je v tomto věku jediný způsob, jakým může vyjádřit svou nespokojenost.

Medvídek plyšový s hracím strojkem

 Ve třetím měsíci věku poprvé uslyšíte hlasitý smích miminka. Na řeč odpovídá velmi aktivním způsobem - různými zvuky, smíchem, kopáním nožiček. Ruce dokáže sepnout k sobě, uchopit a držet drobnou hračku, právě v tomto období se nejvíce rozvíjí hmat - proto je důležité vybrat vhodné hračky. Vnímají už všechny barvy, proto jsou ideální barevné hračky. Fáze nočního spánku se ke konci třetího měsíce začíná prodlužovat.

Medvídek plyšový s hracím strojkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.